Умовы прыёму ва УА

Правілы прыёму ў групы дашкольнай адукацыі
  • Ва ўстанову прымаюцца дзеці ва ўзросце трох гадоў, якія пастаянна пражываюць у Рэспубліцы Беларусь, незалежна ад іх месца жыхарства і грамадзянства. Прыём асоб для атрымання дашкольнай адукацыі ажыццяўляецца ў адпаведнасці з Кодэксам аб адукацыі Рэспублікі Беларусь арт.148; Палажэннем аб заснаванні дашкольнай адукацыі і Статутам установы.
Прыём асобы для атрымання дашкольнай адукацыі ажыццяўляецца на падставе:
  • заяву прадстаўніка выхаванца;
  • медыцынская даведка аб стане здароўя;
  • накіраванне, выдадзенае аддзелам па адукацыі Кобрынскага райвыканкама.

Аб прыёме ў 1 клас

• У адпаведнасці з пунктам 95 Палажэння аб заснаванні агульнай сярэдняй адукацыі, зацверджанай пастановай Міністэрства адукацыі рэспублікі Беларусь ад 20.12.2011 № 283 (у рэдакцыі ад 02.12.2019 № 180), прыём дакументаў у І класы ажыццяўляецца з 12 чэрвеня па 15 жніўня. Пры наяўнасці вольных месцаў дакументы могуць быць пададзены да 28 жніўня.
  • У першую чаргу ў I класы ўстановы прымаюцца дзеці, якія пражываюць у яго мікрараёне. Пры наяўнасці свабодных месцаў ва ўстанову могуць прымацца дзеці, якія жывуць у іншых мікрараёнах.
  • Заявы ад бацькоў (законных прадстаўнікоў) дзяцей, якія не пражываюць у мікрараёне ўстановы, прымаюцца дырэктарам у перыяд з 12 чэрвеня па 15 жніўня падчас прыёму грамадзян (першыя панядзелак з 8.00 да 11.00; трэці чацвер з 17.00 да 20.00).
  • Прыём дакументаў, устаноўленых артыкуламі 159 і 270 Кодэкса аб адукацыі Рэспублікі Беларусь, ад бацькоў (законных прадстаўнікоў) дзяцей для залічэння ў І клас на свабодныя месцы ажыццяўляецца ў парадку чарговасці падачы заяў у перыяд з 16 да 28 жніўня.

Для прыёму ў I клас законныя прадстаўнікі дзіцяці падаюць наступныя дакументы:

• заявление законных представителей о приеме в учреждение;
  • оригинал и копию свидетельства о рождении ребенка;
  • медицинская справка о состоянии здоровья ребенка установленной формы.

Пры афармленні дакументаў дзяцей ва ўстанову бацькі прад'яўляюць дакумент, які пацвярджае іх асобу.

Аб прыёме ў групу падоўжанага дня (ГПД)

• Залічэнне навучэнцаў у ГПД і іх адлічэнні з ГПД здзяйсняецца загадам дырэктара на падставе заяў бацькоў (законных прадстаўнікоў) навучэнцаў.

Аб прыёме ва ўстанову ў парадку пераводу з іншых УАСА

• Прыём дзіцяці ва ўстанову ў парадку пераводу з іншых устаноў адукацыі для навучання ў адпаведным класе на I, II і III ступенях агульнай сярэдняй адукацыі ажыццяўляецца на падставе заявы яго законных прадстаўнікоў.
  • Для залічэння ва ўстанову ў парадку пераводу законныя прадстаўнікі вучня разам з заявай на імя дырэктара ўстановы падаюць наступныя дакументы:

1) асабістая справа навучэнца;

2) даведку аб стане здароўя дзіцяці;

3) медыцынскую карту;

4) карту прафілактычных прышчэпак.

• Рашэнне аб залічэнні вучня ва ўстанову ў парадку пераводу для навучання ў адпаведным класе афармляецца загадам дырэктара не пазней за 3 дні з дня падачы заявы.

Аб прыёме на III ступень агульнай сярэдняй адукацыі

• Прыём ва ўстанову для навучання ў адпаведны клас на III ступень агульнай сярэдняй адукацыі ажыццяўляецца на падставе заявы на імя дырэктара ўстановы і наступных дакументаў:

1) пасведчанні аб агульнай базавай адукацыі;

2) даведкі аб стане здароўя, медыцынскай карты.

• Рашэнне аб залічэнні для навучання ў адпаведным класе на III ступені агульнай сярэдняй адукацыі афармляецца загадам дырэктара не пазней за 31 жніўня.

Аб перакладзе ў наступны клас

• Навучэнцы пераводзяцца ў наступны клас рашэннем педагагічнай рады ўстановы ў парадку, вызначаным Міністэрствам адукацыі Рэспублікі Беларусь.
  • Навучэнцы, якія скончылі пачатковую школу і атрымалі агульную пачатковую адукацыю, працягваюць навучанне на II ступені агульнай сярэдняй адукацыі.

Аб прыёме ў ваенна-патрыятычныя і прававыя класы

• З мэтай падрыхтоўкі навучэнцаў да паступлення і навучання ў Акадэміі МУС і Ваеннай Акадэміі Рэспублікі Беларусь прымаюцца выпускнікі ІХ класаў.

у ваенна-патрыятычныя класы

Законныя прадстаўнікі навучэнцаў, якія выказалі жаданне навучацца ў класе, пры паступленні прад'яўляюць наступныя дакументы:

• Заява
  • Пасведчанне аб нараджэнні або дакумент, які сведчыць асобу абітурыента (копія)
  • Пасведчанне аб агульнай сярэдняй адукацыі (Арыгінал) альбо даведка аб навучанні (Арыгінал)
  • Дакументы, якія пацвярджаюць правы паступаючага на льготы

Навучэнцы ваенна-патрыятычных класаў на павышаным узроўні вывучаюць фізіку і матэматыку ці хімію і біялогію.

у прававыя класы

Законныя прадстаўнікі навучэнцаў, якія выказалі жаданне навучацца ў класе, пры паступленні прад'яўляюць:

• Дакументы, якія пацвярджаюць правы паступаючага на льготы

Навучэнцы класаў прававой накіраванасці на павышаным узроўні вывучаюць гісторыю Беларусі, грамадазнаўства, англійскую мову.

у педагагічныя класы

• Дакументы, якія пацвярджаюць правы паступаючага на льготы

Навучэнцы класаў педагагічнай накіраванасці на павышаным узроўні ў 2023/2024 навучальным годзе вывучаюць гісторыю Беларусі, біялогію, рускую мову.

у аграрныя класы

• Дакументы, якія пацвярджаюць правы паступаючага на льготы

Навучэнцы класаў аграрнай накіраванасці на павышаным узроўні ў 2023/2024 навучальным годзе вывучаюць Грамадазнаўства, англійскую мову.

Прыём дакументаў у ваенна-патрыятычныя, прававыя, аграрныя і педагагічныя класы ажыццяўляецца

да 28 жніўня.